ביקורת מס הכנסה

בשנים האחרונות הרשויות בישראל מפנות יותר משאבים למלחמה ב'הון השחור', שלפי הערכות מגיע לכ-185 מיליארד ש"ח בשנה. מדובר בסכומים אדירים שמגלמים אובדן של מיליארדים בהכנסות המדינה. אחת מדרכי הפעולה בהן המדינה נוקטת כדי לאתר את מעלימי המס היא ביקורת פתע של מס הכנסה.

פתאום דפיקה בדלת

בלי להסתבך בניתוחים סטטיסטיים, אנחנו ממליצים שתצאו מנקודת הנחה שיום אחד גם לכם זה יקרה. יום שהתחיל בתור עוד יום במשרד יכול להפוך למשהו אחר לגמרי תוך דפיקה אחת בדלת. חשוב לציין שלנציגי מס הכנסה אתם לא יכולים להגיד: "עכשיו לא נוח תבואו בפעם אחרת", אלמנט ההפתעה הוא חלק מהעסק ולחוקרי מס הכנסה, ממש כמו לחוקרי משטרה, יש מנדט להופיע ללא שום התראה מוקדמת. אתם יכולים לסרב, אבל ההחלטות יהיו חמורות ומיידיות. כמעט תמיד עדיף לתת גישה לחוקרי מס הכנסה. צריך לזכור שביקורת מס אינה בגדר האשמה. מרבית הביקורות נערכות באקראי. הדבר האחרון שאתם רוצים הוא שיחשבו שיש לכם מה להסתיר. כך שבמקרה הזה אין מנוס אלא "לקחת את הבאסה בסבבה".  

תהיו מוכנים ותנהלו ספרים תקינים

כאמור, המטרה העיקרית בגינה נערכות ביקורות של מס הכנסה היא המלחמה בהון השחור. האם העובדה שאתם רואים בעצמכם אנשי חוק ומעולם לא חלמתם להעלים מס אמורה לגרום לכם להיות שאננים? לא בדיוק. אנשי רשות המיסים אמנם מעוניינים למצוא הון שחור, אבל זה לא אומר שהם יעברו בשתיקה על ספרים שאינם מנוהלים באופן תקין ולפי הנהלים. מספיק שחלק מהספרים חסרים או שתימצא המחאה דחויה שלא הוצאה כנגדה קבלה בשביל שהביקורת תהפוך לחקירה. אולי לא תגיעו בכלא, אבל תמצאו את עצמכם משותקים על ידי רשות המיסים, תבזבזו זמן ועצבים ואולי גם יטילו עליכם קנס. חבל, כי את המצב הזה ניתן למנוע בקלות. היום, בעידן הדיגיטלי, ניתן לפנות לפירמת ראיית חשבון, כמו למשל FinIT חברה לראיית חשבון וייעוץ פיננסי, שמתמחה במתן שירותי ניהול חשבונות באופן דיגיטלי. מי שנעזר באופן קבוע בליווי מקצועי מהסוג הזה, לא צריך לחשוש מביקורת של מס הכנסה.