על מי החובה להגיש דוח למס הכנסה

גלול מטה

כל עוסק עצמאי (עוסק פטור ו/או עוסק מורשה) מחויבים על פי חוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה על הפעילות הכספית באותה שנת מס. במאמר שלפניכם ננסה להסביר בקיצור נמרץ אודות עקרונות הייסוד שבעניין חשוב זה: מס הכנסה ודוחות להגשה.

 

טופס 1301 זהו הטופס באמצעותו מגישים את הדוח השנתי לרשויות המס. בטופס זה אנו מדווחים על ההכנסות וההוצאות של העסק שלנו ומפרטים נתונים רלבנטיים ובעלי השפעה על חבות המס שלנו, כגון: הפסדים בעסק, הפקדות לקופות גמל, זכאות לנקודות זיכוי ועוד.

 

לפני הגשת הדוח במס הכנסה, חובה לשדרו באופן מקוון עד לסוף חודש מאי שבשנה העוקבת. ניתן גם להגיש דוח מס הכנסה בסיוע מייצג (יועץ מס / רואה חשבון) וכך לקבל ארכה של מספר חודשים להגשת הדוח (זאת בתנאי שאותו מייצג עומד בתנאים הנדרשים ממנו).

על מי החובה להגיש דוח למס הכנסה?


יש להגיש דוח למס הכנסה אם אתם עונים על הקריטריונים הבאים: תושב ישראל שגילו גבוה מ-18 או תושב חוץ המקבל הכנסה בארץ. ישנם מקרים רבים בהם אפשרי לקבל פטור מהגשת הדו"ח.

מדוע בעצם מחויב על עצמאי בהגשת הדו"ח לרשויות מס ההכנסה הישראליות?


החוק הישראלי קובע שכל עצמאי מחויב להגיש את הדוח השנתי למשרדי המס. מדובר בדוח סיכום של הפעילות הכספית שבוצעה בעסק בשנת המס האמורה, כדוגמת: הפקדות בקרנות שונות, השקעות, הכנסות כשכיר, הכנסות כעצמאי וכד'.


האם באמת קיימת חובה ממשית להגשת הדו"ח?


לצערנו, לא ניתן לחמוק מהגשת הדו"ח, כאשר על כל עצמאי בישראל להגיש את הדו"ח – ובזמן. ככל שאינו מגיש את הדו"ח בזמן, מסתכן אותו עובד עצמאי בקבלת קנסות.

דו"ח שנתי למס הכנסה – האם ניתן למלאו עצמאית?


ניתן לעשות זאת גם באופן עצמאי, אך הדבר אינו רצוי. בכדי לערוך את הדו"ח השנתי לרשויות המס, כדאי להחזיק בהבנה מספקת בתחום החשבונאות והמס ולדעת מה, איך והיכן למלא על הטופס. יועץ מס או רואה חשבון, בנוסף על יכולותיו לעשות את כל אלו, יידע גם לתת לכם עצות חיוניות שיחסכו מכם עלויות מיותרות.

 

לחצו כאן על מנת לחזור לעמוד הראשי של האתר

לתיאום פגישה, חייגו 03-9170175