חשבות שכר ומיקור חוץ

גלול מטה

חשבות שכר ומיקור חוץ

המשמעות של חשבות שכר לעסק


חשב השכר מהווה פונקציה קריטית בניהול חברה עסקית (להפנות למאמר הקודם) במאה העשרים ואחת ומופקד על ביצוע תחשיבי השכר ומרכיביהם השונים לעובדים, על ניהול התשלומים וההפרשות בשטח ועל הצפתם להנהלה ולבעלים ככל שנדרש.

 

מובן כי לתפקיד זה נדרשות מיומנויות מקצועיות ואישיות רבות מפאת הרגישות הרבה שבעיסוק בתשלומים לעובדים ובזכויות סוציאליות.

חשבות שכר בעולם של ימינו


בעולם "של פעם" כאשר ניהול חברה היה עניין ריכוזי, המוחזק בידי מעטים ומנוהל לרוב בשוק מקומי, תהליך התשלום לעובדים היה עוד אחת מהמשימות שבידי העומד בראש הארגון. בתפיסה הקדומה ההיא, אדם היה מגדל לעצמו חיטה ומפיק ממנה לחם, שותל גידולי קרקע למאכל ומכין את שאר צורכי ביתו כמו ביגוד ותחזוקת הבית כמעט לבד, כך שהדרך הייתה מפרכת ולא יעילה.

 

התפיסה המודרנית של עולם התעסוקה מכוונת לייעול מקסימאלי של תהליכי העבודה ושל ניהול המשאב האנושי כך שכל גורם בארגון ובסיבתו העסקית מחזיקים במיומנות אחת בצורה יסודית ומעמיקה ומספקים את התוצרים לגורמים האחרים. שיטה זו מגלמת ניהול משאבים מבוזר ואיכותני כאשר בצורה כזו התהליך הינו אפקטיבי וחסכוני במשאבים וגם אולטימטיבי מבחינה מקצועית.

מיקור חוץ


מילת המפתח לניהול מבוזר הינה מיקור חוץ או Outsourcing. כאשר תאגיד משתמש בגורמים שמחוץ לו לייעול תהליכים, הוא בעצם מפנה את המשאבים הפנימיים של העסק להשקעה בעסקי הליבה הקונקרטיים שעומדים בבסיס החברה בלבד. לכל חברה עסקית מטרה ברורה - השאת רווחים דרך המודל העסקי הרלוונטי של החברה. לגורמים בחברה אין בדרך כלל את המיומנות הנדרשת לביצוע חשבות השכר וניהול התהליכים הנדרשים "אין האוס" עלול להתגלות כתהליך מסורבל ותובעני שתוצאותיו אינן מיטביות, הן מבחינת דרישות רגולציה והן מבחינה עסקית.

חשב שכר במיקור חוץ - מאפיינים


חשב השכר הינו גורם מקצועי שבידיו מלוא המידע החוקתי והפרקטי הנוגע לתשלומי עובדים. בעל חברה או מנהל המעוניין בקבלת מענה שלם ומקיף בכל הנוגע לחשבות השכר ויוציא את התהליך מחוץ לעסק, ייהנה משירות כולל ומיטבי מכל הבחינות.

  1. ידע מקצועי נרחב והתעדכנות שוטפת

חשב שכר במיקור חוץ מעודכן באופן שוטף בשינויים בחוק ובפרקטיקה ומשקף אותם במועדם להנהלה תוך התאמה לצרכי החברה. כל המשאבים של חשב השכר החיצוני מופנים לתחום זה וכך הסיכון לטעות או לחשיפות משפטיות מתמזער. חשב שכר במיקור חוץ ישלוט בכל היבטי השכר, לרבות מדרגות מס שולי וכלל דיני מס הכנסה, סוגיות הנוגעות לביטוח לאומי, חוקים והשלכות של דיני עבודה, חוק שכר מינימום, הסכמי שכר, הכנסות פטורות וגילום שווי לעובדים וכן מגוון נושאים נוספים שמשמעותם רבה.

  1. הוצאת נושא רגיש אל מחוץ לכותלי החברה

בתאגידים רבים הוצאת חשבות השכר למיקור חוץ נובעת, בנוסף מהשיקולים לעיל, מהרצון לשמור את סוגיית התשלום בפרטיות ובדיסקרטיות הראויות תוך הבנה כי כאשר אדם חיצוני מופקד על התשלומים ונילוויהם כל מועסק רואה את זכויות כפי שסכומו עם ההנהלה ולא נוצר ערבוב או מתח בעייתי.

 

ראוי לשים לב כי בייחוד בנוגע להעסקת בכירים נפוצים חוזי העסקה אישיים הכוללים הטבות נלוות לשכר שאינן אחידות או קבועות, ביניהם קרנות הנאמנות, ביטוחי מנהלים, רכבי חברה, מכשירים ניידים, נסיעות לחו"ל וכדומה. מרכיבים כאלו יש לדעת להעריך ולתקצב נכונה מחד ולנהל בדיסקרטיות מאידך.

 

לסיכום, חשב שכר במיקור חוץ מהווה עוגן מקצועי שלם ואיכותי המנוהל שלא בסיבת העבודה ומשאיר את משאבי התאגיד פנויים ל- core businessשל הארגון תוך השאת הרווח לבעל העסק.

לחצו כאן לפרטים אודות הנהלת חשבונות

לתיאום פגישה, חייגו 03-9170175